אתחיל בגילוי נאות-אני בעלים של כלבת פאג בשם יויו, מזה 7 שנים,ואני אוהב כל רגע מהן. מאז שהבאתי אותה לביתי כאשר היתה בת חצי שנה כולם התאהבו בה.גם בני הבית וגם כלבתי דאז הסטאפית-זואי. החיבור בינה לבינינו היה מיידי.היא הוכיחה  מייד שהיא אכן עומדת במאפייני הגזע – שקטה אך ערנית,בעלת קבלת מנהיגות גבוהה אך עם אמירה משלה.אוהבת לשחק ולהשתולל באותה מידה שאוהבת לנוח.סקרנית אך זהירה.ויותר מכל משיבה באהבה רבה לכל גילוי של חיבה מצד כל אחד- אדם כלב או חתול.

מיקה ויויו

 

מקורם של הפאגים הוא בסין,כפי שניתן להבין משמם גודלם וצורתם. בנוסף לשם פאג הם נקראים בלעז גם מופס(MOPS) וכן גם קרלין (CARLINׂ).מקור השם פאג הוא לא חד משמעי ויאפשר שמגיע  א.כנגזרת של המילה הלטינית PAGNUS-אגרוף המעיד על חזותו הכללית של הגזע וכן מהמילה האנגלית  העתיקה (הרבה לפני שהגיעו הפאגים לאנגליה)PUGG שמשמעותה:"מישהו הנאהב בעדינות ורכות".בנוסף יכול שהשם נגזר גם מהאזור שממנו הגיעו מרבית כלבי המלחמה בתקופה בה הגיע לאירופה מסין(PUGNACES)כל אחד יבחר את אשר מתאים לו.

הפאגים הגיעו לאירופה בעזרת ההולנדים שהגיע לסין עם חברת הסחר ההולנדית DUTCH EAST INDIA COMPANY,כנראה לפני שנת 1600.הפאג היה נערץ בהולנד בתקופתו של וויליאם הראשון (1533-1584)נסיך מחוז אורנג' ובשל העובדה שהוא החזיק כלבי פאג בעצמו,הם נהיו לסמל לכל אלה שתמכו במשפחת המלוכה הזאת.

לאחר שוויליאם השלישי ,הפרוטסטנטי,זכה בכתר האנגלי והחליף את קודמו ג'יימס השני,הקטולי,זכו הפאגים בחיבתם של רבים מתושבי הממלכה והפכו לסמל לא רק פוליטי כי אם גם דתי.שנים אח"כ גם הדוכס והדוכסית מווינדזור יחזיקו כלבי פאג משלהם.

נצר לכלבי המאסטיף-הפאגים בעבר כנראה היו גדולים יותר וארוכי רגליים יותר מאשר בימינו.על אף זאת הם שייכים לקבוצת כלבי השעשועים על פי חלוקת ההתאחדות העולמית לכלבנות ה-FCI.

מעניין הוא שעד לשלהי המאה ה-19 באירופה היה מוכר רק הצבע החום צהבהב( FAWNׂ ׂ) המוכר ביותר של הגזע. אולם עם שובה של הליידי האנגלייה ברסיי מהמזרח הרחוק ,שהביאה זוג פאגים שחורים,הוכר הצבע השחור והפך לחלק בילתי נפרד מצבעי הגזע המוכרים כיום.אמה-פאגית שחורה

על אף שיוכו לקטגוריית כלבי השעשועים הפאג הוא הרבה יותר חזק וקשוח מרוב חברי מחלקה זו.הוא מספיק מוצק וחזק כדי להתאים לילדים אך על אף חזותו הילדותית יש להזהרם שמתחת לחזות העדינה מסתתר יצור חי היכול להפגע .

ניתן לומר שגזע מוכיח את הטענה שדברים טובים מגיעים באריזות קטנות.הפאג מציג לרוב אופי של כלב גדול וחזק למרות גודלו האמיתי.אופי זה אינו מתייחס לכך שהוא ממהר לריב עם כלבים אחרים , אלא שהוא נוהג כג'נטלמן היודע את מעמדו ואין צורך להזכיר לו את זה.בנוסף בעלי פאגים רבים יעידו על כך שהם גזע נקי במיוחד,כמעט חתולי,בעלי מסירות גבוהה לבעליהם.

יויו פאגית

יש לציין שני דברים חשובים במיוחד:

הראשון-גורי הפאג,ככל הגורים הם שובבים מאוד! אוהבים לשחק ולחקור את סביבתם לכן יש להקנות להם הרגלים נכונים מגיל צעיר.בסביבות גיל שנתיים שלוש הם מתמתנים  ונהיים בעלי התנהגות בוגרת וכך ישארו למשך כל חייהם.

השני- הפאגים הם בעלי נטייה להשמנה! יש להקפיד מאוד על תזונה מבוקרת ואחראית על מנת שלא יהפכו לבעלי עודף משקל.פעילות יומית ממוצעת תספיק להם בהחלט.

בשל אפם הדחוס יש לדאוג לכך שלא יעשו פעילות גופנית למשך זמן רב וכן לדאוג לניקוי הכפל מעל האף בצורה סדירה.

סירוק קל מידי מספר ימים יעזור במניעת נשירת השיער בבית.

בעיות עיניים ונשימה הן תופעה מוכרת בגזע ,לכן מומלץ לבחור גורים בקפידה תוך מתן תשומת לב לבריאות ההורים וההיסטוריה הרפאוית שלהם.

שקטים מחד וערניים מאידך ,רגועים וחביבים לכולם הפאגים הם בחירה מצויינת לכל משפחה ולכל אדם המחפש אופי יציב ונוח בכלב קטן אשר זקוק לתחזוקה בסיסית ואינו דורש פעילות מרובה-למרות שזו מומלצת לביצוע על בסיס יומי וקבוע לצורך שמירה על בריאותו ומניעה של השמנה,גם אם מדובר בפעילות מתונה.

מיקה בת 3 בטיול עם יויו הפאגית וזואי הסטפית

אריאל ומיקה עם יויו וטול