לא אחת אני נתקל בפניות מלקוחות בנוגע לכלבם אשר כל היום נובח.ונובח.ונובח.

במאמר זה אפרט בקצרה על תופעה זו.

ראשית עלינו לזכור שנביחות הן אחד מאמצעי התקשורת של הכלבים.הן הביטוי הקולי לתחושות הכלב. לכן לא כל כלב שנובח מעט יותר מהרגיל הוא בעל בעיית התנהגות..

קיימות סיבות שונות לנבחנות יתר אצל כלבים בינהן:

  • יצר טריטוריה מוגבר: הכלב מתריע על פולש אפשרי לשטחו או מגן על בעליו.
  • רצון לתשומת לב: הכלב מבקש לקבל יחס מבעליו. לעיתים אף יחס שלילי (כעס או מכה) יתקבלו "בברכה".
  • הבעת צורך מסוים: מזון, צרכים, וכו'כלב נובח
  • הבעת תיסכול: הכלב לא מצליח להשיג את מבוקשו-אינו יכול להגיע לאן שמבקש(חיה מעבר לגדר)רוצה לצאת\להיכנס הביתה.
  • כאמצעי לשחרור מתח-חרדה או התרגש רכב הצלה, אזעקה וכו' אפילו נתקלתי בכלב המיילל כאשר שומע אוטו גלידה…
  • נביחה לשם נביחה: הכלב נהנה מהפעולה עצמה או שמקבל חיזוק לפעולה זו ומשמר התנהגות
  • בעיה רפואית!

 על מנת להתמודד עם הבעיה יש לקבוע מהי הסיבה שבגינה הכלב נובח ,לכן דבר ראשון אני מבקש לשלול בעיה רפואית. אין טעם להתחיל בתהליך טיפולי כאשר הכלב סובל מקוץ באוזן או גרוע מכך גידול בראש הגורם לשינוי התנהגות וכאבים .

אם נשללה בעיה רפואית ניתן לגשת לאבחון. לרוב הנביחה תהיה רק הביטוי לבעיה ולא הבעיה עצמה. כלב טריטוריאלי ניתן להחזיק בתוך הבית בשעות "בעייתיות" או להחזיק אותו צמוד אלינו ואז לתקן ברגע הצורך. כמו כן  להעבירו לחצר אחורית אם קיימת או להגביל את תנועתו בחצר על ידי תיחום או חסימת שדה הראייה  בעזרת בד אטום או אמצעי אחר.

כלבים המנסים לקבל תשומת לב "בכוח"-מומלץ להתעלם מהנביחה ככל הניתן ולהתייחס לכלב ברגע שהפסיק לנבוח.כלב נובח 2 הקפדה על כך למשך 7-10 ימים תביא לשיפור ניכר! לכלבים משועממים או מתוסכלים ניתן להסתיר בתוך מחפורת ייעודית (בור קטן בקוטר מטר על מטר ובעומק של 30 ס"מ או בריכת של ילדים מפלסטיק קשיח) מספר צעצועים שהכלב אוהב במיוחד ולכסות אותם בחול. אפשרות נוספת היא תלייה של צעצוע נשיכה בעזרת חבל כך שיתנדנד ברוח וימשוך את כלב לשחק עמו דבר נוסף-לתת לכלב לאכול דרך משחק ייעודי שבו האוכל נופל ממנו תוך כדי משחק וכך לספק לו אפשרות לתעסוקה לפרק זמן ממושך. שימו לב שיטה זו אינה טובה  לכלבים בתהליך של  חינוך לצרכים.

  קיימים בשוק קולרים נגד נביחות. כאלה העובדים על גירוי לא נעים או כאלה המשפריצים לאוויר חומר לא נעים לכלב(לרוב שמן ציטרונלה) ובכך מלמדים אותו שנביחה אינה נעימה. בעיה נפוצה בקולרים העובדים על זיהוי הרעש של הנביחה ולא על רטט מיתרי הקול היא שהם עלולים לעבוד כאשר ישנם בבית יותר מכלב אחד, או שאפילו רעש חזק ליד הכלב יכול להפעילם לעיתים.על אף העובדה שלעיתים השימוש בקולרים אלו הוא המוצא האחרון של המשפחה להשאיר את הכלב בבית-

קולרים כאלה אינם מומלצים לשימוש ללא ייעוץ והכוונה של איש מקצוע מיומן ובעל ניסיון!!!

 לסיכום-

הנביחות הן רק הביטוי לבעיה-חשוב להבין מדוע הכלב נובח ולפעול בהתאם.

חשוב להקפיד על ההנחיות לביצוע וליישמן בכל עת.לא לצעוק לכלב "שקט" מהמטבח ולצפות שיפסיק-לגשת אליו ולאכוף זאת!כלב נובח 3

זיכרו: נחישות עקביות והתמדה הן המפתח להצלחה בחינוך ושינוי ההתנהגות שלכם ושל כלבכם, ויעזרו לכם להבטיח שמירה על התוצאה הרצויה לתמיד.

אשמח ללוות אתכם בתהליך זה.

       ברכת תקשורת מאלפת לכולם.

 

הוסף תגובה