אחד מכלי העבודה החשובים ביותר ב"ארגז הכלים" שלי הוא תא ההטסה! כן כן אותו "כלוב" שבעזרתו לוקחים את החתול לוטרינר. אותו תא המשמש לאחסון כלבים בזמן טיסה ומכאן בעצם שמו בעברית-"תא הטסה".

ובכן,תשאלו ודאי מה כל כך טוב וחשוב בכלוב זה בו אנו נועלים את הכלב ללא אפשרות לצאת? כדי לענות על כך עלינו לחזור אל אבותיו של כלב הבית – הזאבים.זאבה במאורה

לא ניכנס כאן לכל הדומה בין כלבים וזאבים,אלא נתמקד בתכונה אחת מאוד מסוימת המשותפת לשניהם- היותם בעלי חיים המעדיפים להמליט במסתור- מאורה. הם חולקים את הצורך להתכרבל במקום קטן וסגור(בעיקר בחלקו העליון)מקום המשרה הרגשת ביטחון ושקט ,גם נפשי. מקום בו אפשר לנוח ללא חשש כמעט. כזו היא המאורה שחופרת הזאבה בטרם היא ממליטה את גוריה. זהו בעצם כוך המכיל בתוכו את האם והגורים. מקום בו אמא זאבה משאירה את גוריה הקטנטנים ללא השגחה כאשר היא יוצאת לחפש מזון. הגורים עצמם נשארים בכוך זה ימים ארוכים עד שהם מעיזים לצאת ממנו. בתחילה יציצו וישובו במהרה פנימה,ובהדרגה ישוטטו בחוץ יותר ויותר עד שיעזבו מאורה זו לגמרי.גורים במאורהאחד השינויים שעשה האדם כאשר פיתח את הכלב מהזאב הוא שימור תכונות ילדותיות  בכלב הבית. כמו קבלת מנהיגות גבוהה חנפנות הנמשכת מעבר לתקופת הגורות,היכולת למעבר מהיר בין התנהגות בוגרת ורצינית להישטתות גורית ועוד. בין השאר גם הרצון והצורך במקום קטן וסגור שייתן הרגשה של ביטחון. וודאי ראיתם את כלבכם או כלב אחר רץ להסתתר תחת שולחן או מיטה בבית ברגע של אי נוחות. זכורה לי סצינה מילדותי בה בעת ששהיתי אצל חבר אשר הוריו החזיקו בביתם כלב גדול ממדים במיוחד (ככל הנראה דני ענק מעורב),אשר ברגע של פחד מפיצוץ כלשהוא בחצר הבית (בימים סביב חג הפורים)רץ במהירות לתוך חדר השינה של ההורים וניסה ככל שיכל להיכנס תחת המיטה. אמנם רק פחות ממחצית גופו הצליח להידחס פנימה אך נראה היה שזה מספיק בהחלט.כלב מפחד תחת שולחןכשאני נזכר בכך אני מבין כמה תא ההטסה הוא אמצעי אשר בשימוש מושכל חסר חסרונות עבור הכלב. וזו הנקודה החשובה ביותר- עבור הכלב! כפי שבכל פעולה שאנו עושים אנו רוצים לדעת מה המשמעות הכלבית שלה, גם במקרה זה חשוב שנבין ונפנים זאת. גם אני לא הייתי סוגר את ילדיי בתא הטסה,אבל כלבותיי אוהבות אותו מאוד!!!ולמרות שיש באפשרותן להיות גם מחוצה לו הן בוחרות להצטופף בתוכו יחד. כלומר אם הן בוחרות להיכנס יחד כנראה שהן לא סובלות. וכמוהן אני מכיר כלבים רבים הבוחרים להשתמש בתא ההטסה כמקום אליו הולכים לנוח או לישון. הפירוש הכלבי לכך הוא שבתא ההטסה נעים,נוח וטוב.הכלב מרגיש ביטחון ורוגע וזה הדבר החשוב.

כאמור,תא ההטסה הוא כלי עזר חיוני בעבודתי .אני נעזר בו בטיפול בבעיות צרכים והרס של גורים ומתבגרים,בלימוד וחיזוק  מסגרת ההתנהגות  בבית וסדר יום,בטיפול בפוביות ובעיות התנהגות שונות ועוד.

מרגע שהבנו שתא ההטסה הוא אמצעי נהדר,נוכל להנות מהיתרונות הרבים שהוא מציע לנו ולכלבנו האהובים.IMG_0985

מספר נקודות למחשבה לפני רכישת תא ההטסה:

  • לרוב נעדיף תא הטסה,האטום ברובו, על פני כלוב רשת אשר אינו מספק לכלב את הכוך הסגור והמוגן לו הוא זקוק!
  • הקפידו לרכוש תא הטסה בעל דלת הניתנת לנעילה!
  • הקפידו לרכוש תא הטסה המתאים בגודלו לכלבכם. כלבים קטנים כמו פג,שיצו,מלטז,פומרניין ודומיהם אינם זקוקים לתא הטסה גדול !
  • על הכלב להיות מסוגל להיכנס בקלות,לעמוד בכל גבהו ולהסתובב בפנים. אין צורך במרווח גדול מדי!
  • על אף שניתן לבנות תא הטסה לבד,אני ממליץ בחום על התאים המוכנים העשויים פלסטיק קשיח.הם קלים יותר במשקלם,נפתחים לשני חלקים בד"כ ולכן גם קלים יותר לנשיאה(ונסיעה) לניקיון ולהרכבה ופרוק!
  • ניתן למצוא תאי הטסה רבים באתרים למכירת ציוד משומש. עם קצת סבלנות תוכלו למצוא תא מתאים אפילו בחצי המחיר!
  • רצוי להכיר לכלב את התא בהדרגה . יש להמנע ככל הניתן מלדחוף את הכלב פנימה בכוח ולהשאירו בפנים זמן רב. בהתחלה אפשר להשתמש רק בחלק התחתון ולאט לסגור את החלק העליון. כאשר הכלב מפגין התנהגות רגועה ונינוחה חזקו אותו במילים מגע או חטיף.%d7%9b%d7%9c%d7%91%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%aa%d7%90-%d7%94%d7%98%d7%a1%d7%94
  • הימנעו מלהכניס את הכלב לתא רק כאשר אתם יוצאים מהבית או הולכים לישון. במקרה כזה הכלב ילמד במהירות מה משמעות כניסתו לתא ולרוב ינסה לברוח. במקום זאת הכניסו אותו פנימה והוציאו אותו ללא קשר למצב מסוים. הכניסו לשעה ואח"כ הוציאו לשעתיים. שוב הכניסו לחצי שעה והוציאו לעשרים דקות. באופן זה הכניסו והוציאו אותו ללא תוכנית או סדר מסוים. כך הכלב לא יקשר בין כניסה לתא למצב הבית- סוגרים אורות כולם ישנים אני נשאר לבד!

זיכרו: נחישות,עקביות והתמדה הן המפתח להצלחה!

ברכת תקשורת מאלפת לכולם.

הוסף תגובה