חינוך הגור הצעיר לעשיית צרכים מחוץ לבית הוא אחד התהליכים המתסכלים ביותר בגידולו וחינוכו של הגור הצעיר. תהליך זה יכול להיות קצר ומהיר אצל גורים מסויימים ואצל אחרים ארוך ומייגע.אם אתם נמנים אם הסוג השני זהו המאמר עבורכם. לפניכם תוכנית מסודרת המיועדת לגורים לפני ואחרי סיום סדרת חיסוני המשושה(שלאחריה יכול הגור לצאת מהבית כמעט ללא חשש הדבקות.) כללי הברזל לחינוך הצרכים דורשים מאיתנו לדבוק באדיקות בשלושה עקרונות:

1.תיחום הגור כאשר אינו בשליטתנו!

2.שליטה מוחלטת על המזון והשתייה שהגור צורך!

3. הוצאת הגור מספיק פעמים במשך היום לעשיית הצרכים מחוץ למקום בו הוא נמצא רוב היום!

דרך זו של תיחום הגור,שליטה על מזון ושתייה והוצאתו מספיק פעמים במשך היום- מבטיחה לנו תהליך גמילה קצר יותר ובריא יותר המבוסס על אינסטינקט הגור לא לעשות את צרכיו במקום בו הוא ישן. בנוסף בשל רצון הגור לא לעשות את הצרכים במקום זה הוא גם מחזק את השרירים השולטים על מתן הצואה והשתן. יתרון נוסף לשיטת עבודה זו הוא בעצם העובדה שכאשר הגור מתוחם אנו שומרים עליו גם מהנזקים שהוא יכול לגרום לעצמו במידה ויסתובב חופשי בבית וילעס או יבלע כל מיני דברים היכולים בקלות רבה לגרום לו לחסימת מעיים או נזקים אחרים. כמובן שגם נשמור על הבית עצמו מנזקי הגור הסקרן .
גדר תיחום,כלוב אילוף העשוי רשת חזקה ותא הטסה הם האמצעים העדיפים לתיחום הגור. מבין השלושה אני מעדיף בדרך כלל את השימוש בתא הטסה .חדר השירותים של האורחים או מזווה בדרך כלל אינם קטנים מספיק והגור יכול לישון בצד אחד ולעשות צרכים בצד השני.

יישום השיטה הלכה למעשה הוא בדרך הבאה:

ראשית הקפידו על כך שמהמקום שלו הגור יוצא ישר לעשות צרכים או מחוץ לבית (במידת אפשר מבחינת החיסונים)או עד לסיום החיסונים על פדים המיועדים למטרה זו במיוחד. גור צעיר יעשה צרכיו מיד ואילו גור בוגר יותר דורש מעט יותר סבלנות. לכן על מנת לעזור לגור עמדו לידו ומנעו ממנו לרדת מהפדים. במידה ועשה יכול הגור להסתובב בבית,בהשגחה כמובן,כ 15-20 דקות בהתחלה וככל שהוא מתבגר יגדל הזמן. הקפידו למדוד את משך הזמן שהגור אינו במקום שלו ולימדו כמה זמן הוא יכול למשוך. זמן זה יהווה את המסגרת הכללית לזמנים ה"חופשיים".במידה והגור לא עשה צרכים החזירו אותו למקום ולאחר כ 7-10 דקות הוציאו אותו שוב באותו סדר פעולות. כך עד שיעשה. הכלל הוא:

מקום מתוחם⇐יציאה לצרכים⇐זמן חופשי בהשגחה⇐חזרה למקום!

לעניין השליטה שלנו על מזון ושתייה הכוונה היא שאנו תמיד יודעים מתי הכלב אוכל ושותה,וכך ניתן לכוון את היציאות שלו מהמקום. אין צורך להשתמש בחטיפים כי כמוהם כמזון ולכן ישבשו את סדר היום שלכם ושל הגור!!!

גורים צעירים מאוד אשר מזונם נמצא כל היום צריכים לצאת הרבה יותר. אפילו 20 פעמים ביום .כמובן שיציאות אלו מיועדות לעשיית צרכים ולא "טיול בשכונה".

גור צעיר מאוד עד חודשיים וחצי יעשה צרכים כמעט מיד לאחר האוכל והזמן יעלה ככל שיתבגר.

זמנים נוספים שצריך לשים אליהם לב במיוחד הם כאשר הגור מתעורר משינה ואחרי פעילות.

*גמילה משימוש בפדים עבור כלבים שלא יצאו מהבית בשל החיסונים תעשה בדרך הבאה:  מכיוון שהגור התרגל לעשות צרכים על הפדים , עלינו כעת להזיז את מיקומם לכיוון היציאה מהבית. בהתחלה יישארו ליד הדלת ובהדרגה נוציא החוצה. גורים רבים יעשו את הצרכים כעת,בחוץ, ללא הפדים. אם אתם מרגישים שהגור עדיין צריך את הפדים ניתן להקטין את הגודל שלהם על ידי חיתוך או קיפול וכל יום להקטין עוד קצת עד שלא יהיו בכלל.

 נחישות עקביות והתמדה  יעשו את ההבדל בין הצלחה לכישלון.

חשוב לזכור- צפו לתאונות. כנראה שהגור יפספס לאורך התהליך. אל תכעסו עליו (הוא לא מקשר את הכעס לעשיית הצרכים אם זה לא קרה באותו הרגע ממש!) אל תכו אותו ובוודאי שלא לדחוף את אפו לתוך הצרכים – זה לא עובד!!! הגור רק ילמד לפחד ממכם. עדיף להתעלם!

מספר נקודות להקפדה:

 • אם משתמשים בכלוב אילוף או בתא הטסה – לא נשאיר מים ומזון כאשר הגור סגור במשך היום או הלילה. מכיוון שכך נקשה על הגור להתאפק במידה ואכל או שתה .
 • הקפידו להוציא את הגור בפעם האחרונה ממש לפני שאתם הולכים לישון כדי לעזור לו להתאפק למשך הלילה.
 • יש לתת את המנה האחרונה של האוכל לפחות 3 שעות לפני היציאה האחרונה מהבית בלילה ומים כשעה שעתיים לפני יציאה זו.
 • הראשון שמתעורר בבית צריך להוציא את הגור לעשות צרכים. ניתן לתת מנת מזון ראשונה לאחר יציאה זו ולא לשכוח להוציא שוב בזמן לאחר שסיים.
 • צרו לעצמכם סדר יום מדויק  לפי שעות,ככל האפשר,מתי הגור צריך לאכול. ובהתאמה לצאת.
 • אחרי גיל 3 חודשים ניתן לתת 3 פעמים ביום ולא צריך להשאיר את המזון כל היום. בימים חמים במיוחד ניתן להשאיר כמות מים קטנה כדי שהגור לא יתייבש.
 • הקפידו להאכיל את הגור בכמות שהוא צריך ולא יותר מכך. הכמות הרשומה על שק המזון מהווה המלצה כללית,לכן התחילו בכך ואם יש להוסיף או להחסיר -עשו זאת.
 • זיכרו שהכמות הרשומה היא לכל היום ולא לכל האכלה.
 • חלקו את המנה היומית לשלוש (בדרך כלל לאחר גיל חצי שנה ניתן לתת פעמיים ביום)וכל פעם תנו לגור את החלק היחסי. השאירו את כלי האוכל ל 10 דקות בלבד. זה הזמן שגור ממוצע יאכל אם הוא רעב. אחרי 10 דקות הרימו את האוכל. אם נשאר הוסיפו למנה הבאה.
 • גור בן 3-5 חודשים יוכל להתאפק כ 3-5 שעות  בד"כ.ככל שיתבגר יעלה הזמן.
 • מומלץ להשתמש בשרות דוגיסיטינג,או כל סידור אחר המתאים לכם,עבור גורים שצריכים לצאת לפני שאתם שבים הביתה.

לסיכום:

תיחום הגור,הקפדה על זמני האכלה ושתייה,הוצאת הגור לצרכים בתאם לזמנים אלו וקביעת סדר יום קפדני הם המפתח לגמילת הגור בצורה בריאה ומהירה יותר המבוססת על האינסטינקטים הטבעיים שלו.

לנוחיותכם צירפתי תרשים זרימה לחינוך צרכים וטבלה שתעזור לכם לעקוב במדויק אחר הזמנים של האכלה והיציאה.

מומלץ להדפיס ולתלות במקום בולט.

בהצלחה וברכת תקשורת מאלפת לכולם.

תרשים זרימה לחינוך צרכים

טבלת זמני האכלה ויציאה

הוסף תגובה