אם נדמה לכם לפעמים שהכלב שלכם משחק עם יצור בלתי נראה בתוך קערת המים שלו, כנראה שאתם צודקים. משחק עם מים היא התנהגות מקובלת מאוד אצל בני משפחת הכלביים כמו הזאב התן השועל וכמובן גם כלב הבית. אצל חלק מהכלבים התנהגות זו תחלוף ואצל אחרים תישאר זמן רב. להתנהגות זו ישנן עוד מספר סיבות, המאמר הבא יפרט את העיקריות  והנפוצות ביותר וכן יציע דרכים לפתור אותן.כלב משחק בכלי מים

  • שעמום– כלבים רבים אשר אינם מקבלים אפשרות מספקת לפריקת אנרגיה וגירוי מנטלי, זקוקים לפורקן ותעסוקה לשעות של חוסר פעילות בבית. כמו במקרים אחרים בהם הכלב מקבל חיזוק מפעילות מסוימת – מספיק שפעם אחת הכלב הכניס רגליים לקערה או שיחק עם המים וגילה שזה נעים, כייף או מעניין – הוא יחזור על כך שוב אם לא ימצא משהו טוב יותר לעשות. במקרה כזה פעילות גופנית מאומצת ,פעמיים ביום ,כזו שהכלב יחזור הביתה עייף במיוחד (מהמאמץ ולא מהחום) יכולה לתת מענה . בנוסף צעצועים שבהם מזון או חטיפים משתחררים תוך כדי משחק , יכולים להעסיק את הכלב ולכוון אותו לפעילות אחרת. במקרים קשים יותר ניתן להחליף את המים בגוש קרח(אפילו להוסיף לתוכו חתיכות מזון או חטיפים) .שימוש בשירות של דוגיווקר  לטיול נוסף באמצע היום יכול גם כן לתת מענה לתופעה.
  • הצורך להתקרר או פשוט אהבת מים – גזעים מסוימים כמו הלברדור או האסקי סיברי או ניופאונדלנד ידועים בחיבתם הגדולה למים. גזעים אלה או אפילו כלבים המעורבים עם גזעים אלו לעיתים קרובות לא יהססו לנסות "לשחות" בתוך קערת המים שלהם סתם מתוך אהבתם למים או כי באמת חם להם והכנסת הרגליים למים או רביצה בשלולית של מים שהרגע נשפכו – מצננת אותם! במקרים כאלה ניתן במידת האפשר להציע לכלב בריכת ילדים המלאה במים כתחליף לקערת מי השתייה ולצורך צינון הגוף. במקביל כדאי לתת לכלבים אלו את האפשרות להיכנס לים או לבריכה באופן קבוע ומסודר ככל האפשר. כמו כן ניתן להשאיר מספר קערות ובהן מפלס מים נמוך 3-5 ס"מ בלבד. בכל מקרה אל תשאירו את הכלבים ללא מים כלל.
  • הכלב רואה משהו בתוך המים – קערות עשויות נירוסטה מחזירות השתקפויות אור וצלליות ובנוסף יכול להיות שהכלב בכלל ראה את ההשתקפות של עצמו ,והוא מנסה לתפוס את מה שהוא רואה. נסו להחליף את הקערה לכזו  שאינה מחזירה השתקפות כלל. שינוי גובה הקערה בעזרת מתקן ייעודי יכול גם כן למנוע זאת.
  • הכלב מעדיף מים זזים(שלא עומדים) – כלבים רבים אוהבים את התנועה של המים(כאמור תכונה משותפת לחברי משפחת הכלביים) וטבילת הרגליים או משחק בהם יוצרים גלים ותנועה בקערה. מתקני שתייה בהם המים יוצאים ממזרקה או מפל יענו על צורך זה ובנוסף גם ישמרו על טריות המים.
  • רצון לתשומת לב – חזרה על התנהגויות אשר מזכות אותם בתשומת לב מיוחדת –אפילו שלילית- היא תופעה מוכרת אצל כלבים רבים. יכול להיות שהכלב הבין בפעמים הראשונות בהן שיחק אם קערת המים שזהו עניין גדול מאוד עבורכם הגורר בעקבותיו יחס מוגבר ולכן הוא חוזר על כך. במקרה זה יש להתעלם מהכלב ולא להתייחס בכלל לתופעה זו. כאשר הוא מפסיק חזקו אותו בצורה מוגזמת ודרמתית בעיקר אם ישב או שכב ליד הקערה. בדרך זו ילמד הכלב שהחיזוק שלכם מגיע בגלל ההתנהגות הנכונה ודווקא עליה יש לחזור.
  • התנהגות אובססיבית – לעיתים רחוקות כלבים מפתחים התנהגות אובססיבית כלפי מצבים או חפצים הבאה לידי ביטוי בין השאר גם בחזרה על פעולות כמו הרס נקודה מסוימת בבית,סיבובים חוזרים ונשנים לאותו כיוון אובססיה לגבי אור או צל חולפים. במקרים אלו ניתן לשלב טיפול תרופתי ביחד עם טיפול התנהגות על ידי מומחה .אם אתם חושבים שזה העניין -פנו אליי לתיאום פגישה אישית בביתכם.

  לסיכום:

נסו להבין את מקור ההתנהגות של הכלב ופעלו בהתאם .

זיכרו – נחישות סבלנות והתמדה הן המפתח להצלחה בתהליך שינוי ההתנהגות של הכלב.

 

 ברכת תקשורת מאלפת לכולם

עופר

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה