סליחה על הכותרת ,אבל אין דרך נעימה להתייחס לתופעה המגעילה הזאת. אין משהו יותר מבחיל מלראות את הכלב שלך שלפני שתי שניות ליקק לך את הפנים בהתלהבות,עכשיו,באותה הנאה,ואף גדולה יותר,מתענג על גוש חרא/חיתול מהביל/קקי של חתול או אפילו את החרא של עצמו. 

 התופעה הזו נקראת קופרופגיה ,ותהיו בטוחים שלפחות לחצי מהחברים שלכם בעלי הכלבים היא מוכרת גם. מחקרים בנושא מראים שמחצית מכלבי הבית אכלו צואה לפחות פעם אחת בחייהם הבוגרים וכ- 30% אוכלים צואה באופן קבוע. 

למה זה קורה ? זה עדיין לא ברור בצורה מוחלטת אבל אפשרות אחת גורסת שזהו שריד אבולוציוני התנהגותי של הכלבים מתקופות בהן חסר להם אוכל ואז אכלו צואה של כלבים אחרים כדי לעשות "השלמות". גור שנשאר עם אימו מעבר לזמן המומלץ ומחקה את התנהגותה (ניקוי הצואה הגורית ממקום ההמלטה על ידי אכילתה)

אפשרות נוספת מיוחסת לגורמים סביבתיים בהם סטרס חרדה ושיעמום אצל כלבים שחוו בידוד או היו הרבה זמן במכלאות., או אפילו כלבים שייחסו קבלה של עונש בעקבות עשיית הצרכים שלהם בבית ובצורה כזו ניסו להעלים ראיות. סיבות רפואיות יכולות להיות: מחסור בחומרים מזינים בעקבות תזונה לקויה, במקרים של הזנחה או בעיות בספיגת המזון עקב בעיות בתפקודי הלבלב. מחלות הגורמות תאבון מוגבר כמו סוכרת או תסמונת קושינג או בעיה בתפקוד בלוטת התריס יכולות להיות קשורות גם כן .

אז מה עושים?

קודם כל צריך לשלול בעיה רפואית. במידה וקיימת ישנן מספר אפשרויות טיפול והן בדדך כלל עובדות.

אם לא מדובר בבעיה רפואית הפתרון הוא קצת יותר מורכב ודורש התערבות מתמדת של הבעלים.

הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לא לתת לכלב להסתובב ללא רצועה במקומות מועדים . חיזוק הכלב לאחר הפסקת הפעולה הוא הכרחי גם כן.

במקרים בהם העצלנות(של הבעלים) מנצחת ניתן להשתמש בזמם(מחסום פה) כדי למנוע הכנסה של כל דבר לפה.

כאשר הכלב אוכל את הצואה של עצמו ניתן לתת,בהמלצת וטרינר,כדורים המעניקים לצואה טעם לא נעים לכלב,או לתת לו אננס שייתן אפקט זהה.

באופן נחרץ מתן עונשים להתנהגות זו אינו יעיל ולא מביא לירידה בהתנהגות זו! אז אל תעשו את זה.

מה כן לעשות?

נסו להיצמד לשיטה הבאה:

צאו עם הכלב רק עם רצועה. אל תשכחו לקחת את החטיף הטעים ביותר עבור הכלב שלכם,זה שהוא הכי אוהב בעולם. ברגע שאתם רואים שהוא מנסה לאכול את החרא אמרו לו פוי בצורה תקיפה ולכו לאחור תוך כדי שאתם מרחיקים אותו ממוקד האירוע. ברגע שהתרחקתם והכלב הפנה את תשומת ליבו אליכם אמרו לו בהתלהבות שהוא כלב טוב ותנו לו את החטיף. חיזרו על כך כמה פעמים בכל יציאה מהבית .אני מבטיח שתוך זמן קצר יחסית זה ייפסק!

ספרו לי על התהליך שאתם עוברים עם הכלב שלכם בדרך להפסקת ההרגל הזה.

אני מחכה לשמוע. 

זיכרו: נחישות התמדה וסבלנות הן המפתח להצלחת התהליך.

ברכת תקשורת מאלפת לכולם ובהצלחה.

2 תגובות
  • ניר 03/05/2018 21:43

    עופר אדם צנוע מאוד אך אחד המוכשרים שיש לנו במדינה והכרתי לא מעט מעבר לכך עופר בעל נסיון רב בתחום כלבי עבודה מורה בכיר במכללת וינגייט אמין מאוד מומלץ בחום

    • עופר אפרת בנג'ו 06/05/2018 11:22

      תודה ניר. הסקרנות שלך והרצון להתקדם בנוסף ליכולת העבודה של צ'ייס האלוף תרמו מאוד להצלחה שלנו. אין לי ספק שצפויות לכם עוד הצלחות רבות בתחום.

הוסף תגובה