אחת הבעיות הנפוצות איתה מתמודדים בעלי כלבים רבים היא בריחה של הכלב מהבית/שטח.
אם בשל כלב קופץ מעל גדרחוסר תשומת לב רגעית או אם מתוך יכולת של הכלב לפתוח את הדלת/שער או שבכלל הכלב חופר מתחת או קופץ מעל הגדר. בכל מקרה התוצאה אינה נעימה!

לעיתים מספיק לתקן את הגדר,להגביה או להעמיק אותה,ולעיתים דרוש פתרון אחר, כזה שילמד את הכלב לא לעבור נקודה מסוימת או קו מסוים בשטח. לצורך זה קיימת הגדר הבלתי נראית או הגדר הוירטואלית. זוהי מערכת המורכבת ממשדר הנמצא על קיר הבית וקולר היושב  על צוואר הכלב. (מערכות אלו מגיעות בדגמים שונים החל מאפשרות לטיפול בנקודה מסוימת כמו שער ועד למתן מענה לכל היקף השטח)כאשר הכלב מתקרב לגבול שקבענו הקולר משמיע צפצוף או רטט ולאחריו במידה וימשיך יגיע גירוי לא נעים. בדרך זו ילמד הכלב עד לאן אפשר להגיע ולא יעבור את הקו. מערכות אלו קלות לתפעול אך מומלץ מאוד להעזר באיש מקצוע מיומן – לצורך הדרכה למניעת טעויות בשימוש הראשוני ובמידת הצורך גם להתקנה.

אני ממליץ לרכוש מערכת איכותית ואמינה הכוללת אחריות .

תרגיל שניתן לבצע בבית על מנת ללמד את הכלב לא לצאת לבד מהדלת או השער: לצורך תרגיל זה עליכם להצטייד בחבל באורך 10 מטרים לפחות ובסבלנות. אופן הביצוע יהיה כזה: את החבל הארוך נקשור לשער,מעל גובה עיניו של הכלב,נמתח לכיוון הסגירה שלו ונפתח את שער מעט. כעת נמתין שהכלב יתקרב לשער וברגע שהוא רחוק כ 30 ס"מ מהפתח נמשוך את החבל במהירות עד לטריקה של הדלת. סגירת הדלת המהירה ורעש הטריקה יבהילו את הכלב ויגרמו לכך שייסוג לאחור .יש לחזור על תרגיל זה מספר פעמים בזמנים שונים. באותה מידה ניתן להחליף את החבל בקופסת רעש או בלון עם מים או צינור ההשקיה של הגינה. יש להקפיד לא לפגוע בכלב אלא רק לידו!!! 

לאחר מספר ימים בהם עשיתם את התרגיל,ניתן לשחרר את הכלב ובהשגחה,מרחוק לבדוק אם הוא למד מהניסיונות הקודמים. אם כן כל הכבוד לכם!! אם לא- המשיכו עוד מספר פעמים ובדקו שוב. אל תשכחו להראות לכלב שזה בסדר לצאת ביחד אתכם ורק אם הוא לבד "קורה משהו".

עוד אפשרות היא לעמוד מחוץ לדלת הפתוחה וברגע שהכלב מנסה לצאת נחסום אותו כאשר היד שלנו על החזה שלו ובטון תקיף נאמר: "לא"! יש לחזור על פעולה זו מספר פעמים בזמנים שונים.

כמובן שישנן דרכים נוספות ואמצעים נוספים ללימוד עניין זה. בכל דרך שתבחרו זיכרו:

נחישות עקביות והתמדה הן המפתח להצלחה!

 אני עומד לרשותכם בכל עת. 

ברכת תקשורת מאלפת לכולם